Kas Nasıl Oluşur ?

Videoya puan ver
(142 oy)

Kas Nasıl Oluşur ?

Kas oluşumunu basit bir şekilde anlatmak istersek, 3 ayrı bölümde inceleyebiliriz. Bunlar antrenman, beslenme ve dinlenmedir.

Antrenman sırasında kas liflerinde mikro boyutta yıpranmalar meydana gelir. Yani antrenman aslında bir kas oluşum süreci değil, kas yıkım sürecidir. Bu yıkım sonraki aşamaların gerçekleşebilmesi için gereklidir. Birçok insan şu yanılgıya düşmektedir. Antrenman esnasında çalıştırılan bölgeler şişer ve orda kas oluştuğu düşünülür. Bu geçici bir basınç durumudur. Vücut fazla kullanılan bölgeye gerekli enerji ve oksijeni sağlayabilmek için kanı o bölgeye yönlendirmektedir.

Antrenmanda yıpranan kasların onarılabilmesi için, protein başta olmak üzere gerekli beinlerin alınması zorunludur. Bu besinlerin yeterli miktarda alınması, kasın yenilenmesi ve zedelenen kas liflerinin daha kalın ve güçlü hale gelerek, kas gelişimi olmasını sağlar.

Kasların bir sonraki antrenmana hazır olabilmesi ve kas gelişiminin verimli bir biçimde gerçekleşebilmesi için dinlenme çok önemlidir. Zorlanan kas gruplarının ikinci kez çalıştırılması için 48 saatlik bir dinlenme süresi gerekir. Bu nedenle farklı günlerde farklı bölge antrenmanları uygulanır. Böylece bir önceki antrenmanda zorlanan kas gruplarına dinlenme süresi tanınmış olur. Dinlenme kısmının en önemli evresi uykudur. Büyüme sürecini etkileyen birçok hormonun salgılanması bu evrede olur. Minimum uyku süresi sekiz saat olmalıdır.